Rezerwat Ptasi Raj

Rezerwat Ptasi Raj

W pobliżu Kurortu Stara Wędzarnia znajduje się Rezerwat Ptasi Raj, unikalny obszar przyrodniczy utworzony w 1959 w celu ochrony ostoi ptactwa wodnego i błotnego. Rezerwat można zwiedzać przez cały rok. Do dyspozycji turystów oddana została ścieżka dydaktyczna, z licznymi tablicami informacyjnymi oraz ustawione na jej trasie dwie duże wieże widokowe z widokiem na przymorskie jeziora, dzięki czemu można obserwować ptaki wodne. Ścieżka prowadzi przez leśne tereny rezerwatu Ptasi Raj oraz częściowo po plaży. Długość całej ścieżki wynosi około 6 km, wiec jej przejście może trwać od 2 do 3 godzin. Rezerwat można odwiedzać przez cały rok, ale najlepszym terminem do odbycia wycieczki jest okres od kwietnia do października. Szczególnie wiosną i jesienią, podczas przelotów ptaków łatwo można zaobserwować wiele gatunków ptaków. Warto zabrać ze sobą lornetkę, która ułatwi nam prowadzenie obserwacji. W pobliżu znajdują się kameralne pensjonaty i bary zapewniające wygodne noclegi i wyżywienie.

Ptaku ujście Wisły

Gdzie znajduje się rezerwat Ptasi Raj?

Rezerwat jest udostępniony do zwiedzania i stanowi wymarzone miejsce spacerów. Położony jest u ujścia Wisły Śmiałej, w Gdańsku Sobieszewie. Aktualnie wchodzi on w granice Obszaru Chronionego Krajobrazu Wyspy Sobieszewskiej. Powierzchnia rezerwatu wynosi prawie 200 ha. Z tego powodu jest to atrakcyjny teren dla ptaków wróblowatych oraz wodno – błotnych związanych z trzcinowiskiem i podmokłym olsem takich jak zausznik, bąk, bączek, gęgawa, wąsatka, brzęczka, strumieniówka, żuraw, zielonka, wodnik, błotniak stawowy. Podczas migracji i zimowania zaobserwować  można tu różne gatunki kaczek, łabędzi i gęsi, a także mew, rybitw i ptaków siewkowatych. Bogactwo i różnorodność wędrownych ptaków przyciąga drapieżniki: bieliki, sokoły wędrowne, myszołowy, jastrzębie i krogulce. Ze względu na bogactwo ptasiej fauny obszar ten ma wysoką rangę w skali międzynarodowej. Jest elementem Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 „Ujście Wisły” i Ostoi ptaków IBA (Important Bird Areas) PL 027.

Zwiedzanie rezerwatu Ptasi Raj

Zwiedzanie rezerwatu Ptasi Raj najlepiej zacząć przy parkingu na końcu ulicy Nadwiślańskie, obok pętli autobusu nr 186 zlokalizowanej. Jest tu też dostępna wiata turystyczna i mikroskopijny plac zabaw. Początek trasy i tablica informacyjna o rezerwacie znajdują się przy wejściu, tuż za wiatą. Wzdłuż ścieżki ustawiono kilkanaście tablic informacyjnych omawiających najważniejsze elementy flory i fauny tego terenu, co pomaga przy samodzielnym zwiedzaniu. Zdecydowana większość osób ogranicza swoją wizytę do przejścia w tą i z powrotem trasy na plażę. Warto jednak zdecydować się na zejście z głównej ścieżki w kierunku dwóch wież obserwacyjnych. Pierwsza, mniejsza wieża znajduje się nad brzegiem jeziora Karaś, które z roku na rok wypłyca się i zarasta trzcinami i roślinnością bagienną. Po pokonaniu kolejnych kilkuset metrów można dojść do zdecydowanie większej wieży nad jeziorem Ptasi Raj. Nagrodą dla wytrwałych będzie piękny widok na ujście Wisły Śmiałej do morza oraz piaszczystą mierzeję oddzielającą jezioro od Bałtyku.

Mapa rezerwatu Ptasi Raj

Po zwiedzeniu wież widokowych czas najwyższy odwiedzić plażę. W tym celu należy przez kolejne kilkaset metrów trzymać się oznaczonej ścieżki, która doprowadzi nas do wejścia nr 19. Sobieszewska plaża ma ponad 11 kilometrów długości. Warto trzymać się ścieżki widocznej na mapie. Jest ogólnie dostępna dostępna z wyłączeniem niewielkich, skrajnych części znajdujących się na terenie rezerwatów Ptasi Raj i Mewia Łacha.

mapa ptasi raj

Życzymy miłego spaceru:)

RECEPCJA
RECEPCJA
REZERWUJ
REZERWUJ
DOJAZD
DOJAZD