Nordic walking – Gdańsk Sobieszewo

Przewodnik Nordic walking – Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska to idealne miejsce by zacząć swoją przygodę z trasami  Nordic Walking – Sobieszewo. W tutejszych lasach, pomiędzy rezerwatem Ptasi Raj a rezerwatem Mewia Łacha, jest 6 oznakowanych tras. Ścieżki te częściowo pokrywają się z trasą rowerową idącą przez wyspę, ale prowadzą również na dzikie plaże Wyspy Sobieszewskiej. Trzy z nich znajdują się w zachodniej części i rozpoczynają się obok ulicy Falowej w Sobieszewie. Pozostałe trzy zlokalizowane są na wschodzie i swój początek mają w Orlinkach na ulicy Lazurowej.

Może widząc ludzi wędrujących z kijami, niejednokrotnie zastanawiałeś/-aś się dokąd idą i po co im te patyki? Skąd taki  sposób ich chodzenia? A czy wiesz, czym tak naprawdę jest Nordic walking? Jeżeli nie to spieszę z wyjaśnieniem.

Nordic walking to technika marszu w wykorzystaniem kijów z zapięciami. Ta ogólnodostępna forma aktywności fizycznej, angażuje do 90% mięśni całego ciała i jest dostępna dla każdego bez względu na wiek, czy predyspozycję fizyczne. Sukces tego sportu polega na umiejętnym odepchnięciu się od podłoża specjalnymi kijami wykorzystując do tego górne partie mięśniowe. Nie obciąża jednocześnie stawów oraz bioder i kręgosłupa.

Trasy nordic walking – Sobieszewo

W Sobieszewie przy ulicy Falowej mamy trzy szlaki do wyboru:

Pierwszy żółty szlak ma około 3 km długości. Na jego przejście przeznaczyć należy mniej więcej 30 minut. Trasa prowadzi w przeważającej części duktami leśnymi, ale także piaszczystym brzegiem zatoki. Cała trudność trasy określana jest jako średnia ze względu na występujące różnice poziomów oraz zmienne podłoże.

Kolejny szlak zielony ma dystans 4,5 km. W przypadku wybrania tej drogi potrzebujemy więcej czasu, bowiem jej przejście zajmuje około 45 min. Pomimo dłuższego czasu szlak uznawany jest za łatwiejszy do przejścia niż szlak żółty. Także idealne wyjście dla osób, które nie chcą zmęczyć się zanadto.

Ostatni szlak wychodzący z ulicy Falowej oznaczony jest kolorem czerwonym. Najdłuższy, bo 5,5km odcinek

Ponadto do dyspozycji osób wędrujących są kolejne trasy – tym razem znajdujące się na wschodzie, które swój początek biorą w Orlinkach na ulicy Lazurowej.

Dla początkujących polecany jest 35 minutowy marsz łatwym, żółtym szlakiem o długości 3,5 km. Osoby wybierające ta trasę podróżować będą zarówno ścieżkami leśnymi, jak również naszym pięknym wybrzeżem. Nie brakuje tu łączności z naturą i pięknych widoków.

Dla bardziej wprawionych zalecany szlak zielony, który ma dystans 7 km. Na pokonanie tego odcinka trzeba poświęcić co najmniej 1 godzinę i 10 minut. Na trasie mogą wystąpić pewne niedogodności wynikające ze zmiany położenia terenu oraz uciążliwości związane z podłożem, po którym trzeba iść tj. ścieżki leśne, plaża.

Szlak czerwony znajdujący się na zachodniej części mierzy około 10 km. Nie ma większych trudności z przejściem wyznaczonego szlaku, natomiast należy poświęcić ok. 1h 40 min, by go pokonać.

Między trasami na zachodzie i wschodzie stworzono łącznik o długości mniej więcej 600m, którym bez problemu połączymy się ze szlaku czerwonego w Sobieszewie z trzema szlakami, które swój początek biorą w Orle.

Mapa tras nordic walking – Gdańsk Sobieszewo

Poniżej zamieszczamy mapę. Trasy powyżej oczywiście nie są w żaden sposób wiążące, można wycierać własne szlaki, bo podróżując po lesie ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia i umiejętność odnalezienia się w terenie. Czy nadal masz wątpliwości, że nasza Wyspa Sobieszewska nie jest dla Ciebie?  Porzuć je, przyjedź, zakochaj się w tym miejscu, a gwarantuję, że Wyspa pokaże Ci wiele pięknych krajobrazów i dostarczy niesamowitych wrażeń.

trasy nordic walking Gdańsk Sobieszewo

 

 

RECEPCJA
RECEPCJA
REZERWUJ
REZERWUJ
DOJAZD
DOJAZD