Muzea Gdańsk

Muzea Gdańskie – tylko 20 minut z Kurortu Stara Wędzarnia

Pogoda nie zawsze pozwala nam korzystać z uroków przyrody. A czasem przeciwnie, chcemy odpocząć od plaży. Muzea Gdańskie są wtedy świetnym rozwiązaniem. Wówczas pojawia się pytanie – co zrobić z wolnym czasem? Świetnym pomysłem jest odwiedzenie licznych w Trójmieście muzeów, w Gdańsku i Gdyni mamy wiele muzeów tematycznych, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej. Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd najciekawszych naszym zdaniem obiektów w okolicy.

Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Miasta Gdańska

Już sama lokalizacja tego muzeum jest ogromną atrakcją – mieści się ono we wnętrzach Katowni oraz Wieży Więziennej, fascynujących historycznych budynkach mieszczących się obok Złotej Bramy – najważniejszego wejścia na ulicę Długą, w sercu starówki. Powstały wiele wieków temu, i w przeszłości nie służyły przyjemnościom. Ich średniowieczna architektura zachwyca do dziś.

Ekspozycja obejmuje mnóstwo ciekawych eksponatów. Oglądamy bursztyny we wszystkich spotykanych w naturze odcieniach i tzw. inkluzje z zatopionymi żyjątkami i roślinkami. Widzieliście kiedyś bryłę bursztynu z mrówką w środku? Podziwiamy arcydzieła rzemiosła – z bursztynu można wytworzyć przeróżne przedmioty codziennego użytku, a także dzieła sztuki. Poznajemy historię pozyskiwania i handlu bursztynem, od ery neolitycznej, przez starożytność, średniowiecze, do czasów współczesnych. Nikt nie przejdzie obojętnie obok kolekcji wspaniałej bursztynowej biżuterii.

A komu mało – polecamy wizytę na ulicy Mariackiej. Znajdziecie tam dziesiątki wspaniałych sklepów z wyrobami z bursztynu. I sama uliczka jest przepiękna!

Więcej informacji, szczególnie na temat godzin otwarcia oraz cen biletów, znajdziecie na stronie muzeum: https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/muzeum-bursztynu/

Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

W dzielnicy Gdańska zwanej Oliwą, pośrodku pięknego parku, przytulony do Katedry, stoi Pałac Opatów. Zbudowany w XV wieku, ostatecznie urządzony dwa wieki później w stylu rokoko, służył oliwskim zakonnikom. Dziś w jego jasnych, wysokich wnętrzach mieści się wystawa sztuki nowoczesnej.

Na dwóch piętrach pałacu prezentowane są zbiory polskiej sztuki ostatnich dwóch wieków. Nie spodziewajmy się najsłynniejszych obrazów sztuki współczesnej, ale kolekcja jest naprawdę imponująca, pokazuje wiele stylów malarskich, świetnie uczy historii sztuki najnowszej. Polecamy całym rodzinom, niekoniecznie tylko znawcom dzieł sztuki.

W bocznym skrzydle pałacu jest miejsce na wystawy czasowe – najczęściej przekrojowe prezentacje twórców lub stylów.

Podziwiając obrazy nie zapomnijcie wyjrzeć przez okna!!!

I czas na mały sekret. W reprezentacyjnej sali pałacu na 1 piętrze właściciele Starej Wędzarni wzięli ślub:)

Więcej informacji, szczególnie na temat godzin otwarcia oraz cen biletów, znajdziecie na stronie muzeum: http://www.mng.gda.pl/wizyta-w-muzeum/

Oddział Zielona Brama i Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Oba oddziały mieszczą się w Zielonej Bramie – miejscu gdzie Trakt Królewski (Długa i Długi Targ) dociera nad Motławę. Warto tu zajrzeć przy okazji spaceru po gdańskiej starówce. Na 3 piętrach (na najwyższym Galeria Fotografii) pokazuje się tu wystawy czasowe, retrospektywne, często unikalne.

Lubimy odwiedzać tę galerię także ze względu na widok z okien i okienek umieszczonych w murach bramy – z jednej strony na Długi Targ, Fontannę Neptuna i Ratusz, z drugiej na Motławę i Wyspę Spichrzów.

Więcej informacji, szczególnie na temat godzin otwarcia oraz cen biletów, znajdziecie na stronie muzeum: http://www.mng.gda.pl/wizyta-w-muzeum/

Europejskie Centrum Solidarności

„Pordzewiały” budynek ECS stoi tuż przy słynnej bramie nr 2 do Stoczni Gdańskiej, przy Placu Solidarności z pomnikiem poległych stoczniowców (słynne trzy krzyże). Hall budynku stanowi słoneczne zadaszone atrium z zielonym ogrodem. Można je zwiedzić bez biletu.

Ekspozycja przedstawia historię Solidarności. Została podzielona na kilka odmiennych tematycznie sal. Usłyszymy tu historię ruchów solidarnościowych od lat 50-tych, poznamy ideę tego ruchu (słynna tablica zawierająca 21 Postulatów jest największa dumą wystawy), przebieg walki i oporu wobec komunistycznego reżimu. Dowiemy się ważnych informacji o członkach Solidarności, przebiegu obrad Okrągłego Stołu i wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Na koniec okaże się, że Polacy nie byli w tym sami – ruchy solidarnościowe były i są nadal obecne na całym świecie, wszędzie tam gdzie dzieje się niesprawiedliwość a dobra wola i upór pozwalają z nią wygrać. Wystawa zawiera ogromną ilość materiałów archiwalnych – do słuchania, czytania i oglądania. Polecamy spacery kuratorskie i wycieczki z przewodnikiem. Nikt nie będzie się nudził.

W budynku ECS mieści się także biuro Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Na koniec polecamy wjechać na windą na ostatnie piętro. Z ogrodu na dachu rozpościera się fantastyczny widok na dźwigi i baseny stoczniowe oraz panorama Starego Gdańska.

Więcej informacji, szczególnie na temat godzin otwarcia oraz cen biletów, znajdziecie na stronie centrum: https://ecs.gda.pl/zaplanuj_wizyte

Muzeum II Wojny Światowej

Niedaleko miejsca gdzie kiedyś stal zamek krzyżacki, nad kanałem Raduni, wyrasta z ziemi nietypowa bryła. To budynek muzeum II Wojny Światowej, jego nadziemna cześć. Ekspozycja mieści się w całości pod poziomem ziemi.

Na zwiedzanie tego muzeum warto zarezerwować nieco więcej czasu. Wystawa jest tak obszerna, że jednorazowa wizyta pozwala jedynie prześliznąć się po ekspozycji. Wrażenie jest ogromne, emocje często nie do opanowania. Nie polecamy wybierać się tu z małymi dziećmi.

Wystawa główna rozpoczyna się od opisu różnych, rozwijających się równolegle ruchów nacjonalistycznych na całym świecie, które doprowadziły do wybuchu wojny. W kolejnych salach chronologicznie przedstawione są wydarzenia wojny, widziane oczami różnych narodów. Ważne jest to, że muzeum II wojny światowej nie jest muzeum wojny z perspektywy Polski. Nie sposób nie zauważyć, że to naprawdę była wojna światowa.

Twórcom muzeum udało się zgromadzić imponującą liczbę eksponatów z czasów wojny, archiwalnych dokumentów, nagrań, filmów, przedmiotów codziennego użytku. Muzeum jest nowoczesne, interaktywne, bardzo poruszające. Ta wystawa to najlepsza lekcja historii i refleksje zostają z nami na długo.

W budynku muzeum funkcjonuje także kino studyjne.

Więcej informacji, szczególnie na temat godzin otwarcia oraz cen biletów, znajdziecie na stronie muzeum: https://muzeum1939.pl/

Ośrodek Kultury Morskiej w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie posiada wiele oddziałów na polskim pobrzeżu, od Helu po Kąty Rybackie a nawet Tczew.Ośrodek Kultury Morskiej mieści się w sercu Gdańska, nad Motławą, tuż obok słynnego Żurawia.

W Ośrodku polecamy trzy wystawy stałe

  • „Łodzie ludów świata”. Na tej wystawie można obejrzeć największą w naszej części Europy kolekcję łodzi etnicznych ze wszystkich kontynentów. To świetna okazja do utrwalenia wiedzy z geografii i etnografii. Poznamy przeróżne rozwiązania jakie ludzkość znalazła na podróżowanie i techniki budowy łodzi.
  • „Statki. Nasza pasja”. Ta wystawa przedstawia proces statki od strony ich konstrucji. Jest mocno interaktywna. Mamy okazję spróbować własnych sił przy załadunku promu samochodowego, zwiedzić od środka tankowiec lub zostać spawaczem okrętowym.
  • „Ludzie-statki-porty”. Naszym zdaniem najciekawsza z wystaw stałych Ośrodka. Ileż tu jest zabawy dla każdego! Możesz sterować żaglowcem w ogromnym basenie, nadać wiadomość alfabetem Morse’a, zostać piratem, albo kapitanem statku, nauczyć się wiązać liny, załadować kontenerowiec lub zejść batyskafem na dno oceanu! Doskonała rozrywka dla wszystkich!

W ramach wspólnego biletu można oprócz Ośrodka zwiedzić także Żuraw – średniowieczny dźwig portowy, symbol Gdańska, statek „Sołdek” – pierwszy zbudowany w Polsce po II wojnie światowej, oraz Spichlerze na wyspie Ołowianka, zabytkowe magazyny zbożowe, w których  mieści się kilka ciekawych wystaw, np. na temat nurkowania morskiego.

Więcej informacji, szczególnie na temat godzin otwarcia oraz cen biletów, znajdziecie na stronie muzeum: https://www.nmm.pl/osrodek-kultury-morskiej

RECEPCJA
RECEPCJA
REZERWUJ
REZERWUJ
DOJAZD
DOJAZD