Odwiedzając Kurort Stara Wędzarnia pytacie jakie trasy rowerowe w obszarach Gdańsk Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska wybrać? Na Wyspie Sobieszewskiej spotykają się dwie międzynarodowe trasy rowerowe R9 i R10 wytyczone w ramach europejskiej sieci szlaków rowerowych EuroVelo. Droga rowerowa R10 jest szlakiem prowadzącym wokół Bałtyku. Droga R9 to trasa łącząca Bałtyk z Adriatykiem i rozpoczyna się na Wyspie Sobieszewskiej. Odcinki zlokalizowane w Sobieszewie zostały utwardzone i z powodzeniem można z nich korzystać planując rowerowe wycieczki. Do zwiedzenia Wyspy Sobieszewskiej idealna będzie trasa rowerowa Sobieszewo im. Wincentego Pola.
Polecamy następujące trasy rowerowe:
Gdańsk Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska: Wycieczka rowerowa wokół Wyspy Sobieszewskiej (około 28 km)
Trasa rowerowa Sobieszewo jest pętlą biegnącą drogą pożarową, lasem wzdłuż plaży, potem drogą rowerową równolegle do Przekopu Wisły oraz ulicami Przegalińską i Nadwiślańską wzdłuż Martwej Wisły. Oznakowana jest kolorem niebieskim i nosi oficjalną nazwę „Szlak im. Wincentego Pola wokół Wyspy Sobieszewskiej”. Jadąc nią można zobaczyć najciekawsze miejsca na całej wyspie.
Wycieczkę można zacząć w Rezerwacie Ptasi Raj, nieopodal ujścia Wisły Śmiałej do morza. Jedziemy ponad 10 km oznakowaną leśną drogą rowerową równolegle do plaży. Po dotarciu do Ujścia Wisły (Przekop Wisły) skręcamy w prawo i po wyjechaniu z lasu jedziemy asfaltową trasą rowerową R9 biegnącą wzdłuż ulicy Świbnieńskiej, na wysokim wale przeciwpowodziowym, aż do śluzy w Przegalinie. Przed śluzą należy skręcić w prawo i jechać główną ulicą prawie 13 km. Najpierw mało uczęszczaną ulicą Przegalińską, z której roztacza się piękny widok na meandrującą Martwą Wisłę. Po chwili, po lewej stronie widać starorzecze Wisły, na końcu którego powstała marina w Błotniku. Następnie mijamy stocznię jachtową Galeon znajdującą się na przeciwległym brzegu. Po prawej stronie zobaczymy miejsce, gdzie w 2020 roku odbył się Europejski Zlot Harcerzy. Ulicą Przegalińską dojedziemy do ulicy Turystycznej. Pojawia się tam ścieżka rowerowa prowadząca do centrum Gdańska. Dojeżdżamy do mostu zwodzonego. Na rondzie można zjechać na bulwar, gdzie dopuszczona jest jazda rowerem i pojechać nim wzdłuż rzeki aż do mariny. Na koniec wracamy na ulicę Nadwiślańską, która poprowadzi do początku wycieczki, mijając po drodze Kurort Stara Wędzarnia.
Trasy rowerowe Gdańsk Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska – centrum Gdańska (około 16 km)
Z Kurortu Stara Wędzarnia można wygodnie dojechać na rowerze do centrum Gdańska i jest to dystans około 16 km. W tym celu należy najpierw pojechać ulicą Nadwiślańską na wschód i następnie wyjechać z Sobieszewa przez most zwodzony. Następnie trzeba jechać oddaną w 2018 roku ścieżką rowerową oznaczoną jako droga rowerowa R10. Po dotarciu do skrzyżowania w Przejazdowie, w pobliżu sklepu LIDL należy skręcić w prawo i oznakowaną ścieżką rowerową podążać do centrum, mijając po drodze siedzibę Rafinerii Gdańskiej, przecinając tory kolejowe, chowając się na moment w tunelu. Po przejechaniu ulicy Długie Ogrody docieramy do Wyspy Spichrzów i Śródmieścia.
Istnieje też alternatywna trasa. Aby z niej skorzystać możemy w Przejazdowie skręcić w lewo, a po chwili od razu w ulicę Jesionową w prawo, i pojechać nieoznakowaną, malowniczą trasą wzdłuż Motławy. Droga prowadzi nad wiaduktem nad Obwodnicą Południową do Krępca skąd następnie dojeżdżamy do Olszynki będącej już dzielnicą Gdańska. Na ostatniej prostej wjeżdżamy w ulicę Łanową, która prowadzi nas do pięknych terenów Opływu Motławy – dawnej fosy oraz Dolnego Miasta, kolejnej dzielnicy Gdańska. Dalej można skorzystać z rozbudowanej sieci ścieżek w Gdańsku i całym Trójmieście.
Trasy rowerowa po Żuławach
Na rowerze można z powodzeniem urządzić ciekawą wycieczkę po Żuławach wykorzystując do tego rowerowy szlak motławski. Ścieżka rowerowa mija historyczne zabudowania gospodarcze oraz zabytki sakralne. Po drodze można zwiedzić wiele ciekawych miejsc. We wsi Grabiny Zameczek są ruiny zamku. We wsi Wróblewo stoi drewniany kościół o konstrukcji szachulcowej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a kilkanaście kilometrów dalej, w Wiślinie, nieopodal cmentarza menonickiego, widać drewnianą dzwonnicę z 1792 roku.
Motławski szlak rowerowy
Z Wyspy Sobieszewskiej wycieczkę można zacząć na moście zwodzonym w Przegalinie (Śluza Przegalina), skąd najpierw pojedziemy asfaltową ścieżką do mariny w Błotniku. Ścieżka kończy się w miejscowości Cedry Małe. Dalej musimy skorzystać z asfaltowej drogi, którą w umiarkowanie licznym towarzystwie samochodów dojedziemy do wsi Grabowo i wjedziemy na właściwy motławski szlak rowerowy. Skręcając w prawo pojedziemy oznakowanym szlakiem i wjedziemy do krainy na wodzie, usianej kanałami, urządzeniami melioracyjnymi i wszechobecnymi wierzbami.Ścieżka rowerowa mija miejscowość Przejazdowo i łączy się z trasą rowerową R10, którą dotrzemy z powrotem do Sobieszewa.Po przejechaniu mostu zwodzonego można skręcić w prawo i wrócić ulicą Przegalińską na miejsce startu lub skręcić w lewo i dojechać po kilku minutach do Kurortu Stara Wędzarnia.
Trasa rowerowa z Sobieszewa do granicy z Rosją w Piaskach (około 62 km w jedną stronę)
Jadąc z Kurortu Stara Wędzarnia trzeba najpierw dojechać przez całą wyspę do promu w Świbnie, którym można przepłynąć Wisłę do Mikoszewa. Cały przejazd jest bardzo łatwy – jedziemy drogą rowerową R10 prowadzącą wokół Bałtyku. Pojedziemy po dobrze utwardzonych, szutrowych leśnych drogach. Z Sobieszewa do granicy jest około 60 kilometrów. Jeśli zdecydujemy się również na powrót, to jest to idealna wyprawa na cały dzień. Po drodze można zwiedzić przekop mierzei oraz szereg nadmorskich miejscowości, w tym Krynicę Morską. Ostatnią polską osadą są Piaski, skąd po kilku kilometrach docieramy do granicy z Rosją. Nie ma tam przejścia granicznego. W pobliżu granicy warto wyłączyć roaming danych, po wycieczka może zrobić się bardzo kosztowna.
EDIT 2023.