Trasy Rowerowe Gdańsk Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska

kotwica

trasy rowerowe SobieszewoOdwiedzając Starą Wędzarnię pytacie jakie trasy rowerowe Gdańsk Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska wybrać? Na Wyspie Sobieszewskiej spotykają się dwie międzynarodowe trasy rowerowe R9 i R10 wytyczone w ramach europejskiej sieci szlaków rowerowych EuroVelo. Droga rowerowa R10 jest szlakiem prowadzącym wokół Bałtyku. Droga R9 to trasa łącząca Bałtyk z Adriatykiem i rozpoczyna się na Wyspie Sobieszewskiej. Obecnie już większość odcinków jest utwardzona i z powodzeniem można z nich korzystać planując rowerowe wycieczki.

Polecamy następujące trasy rowerowe Gdańsk Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska:

Wycieczka rowerowa wokół Wyspy Sobieszewskiej (około 28 km)

Szlak rowerowy niebieski SobieszewoTrasa jest pętlą biegnącą lasem wzdłuż plaży, potem drogą rowerową równolegle do Przekopu Wisły oraz ulicą Przegalińską i Nadwiślańską wzdłuż Martwej Wisły. Oznakowana jest kolorem niebieskim i nosi oficjalną nazwę „Szlak im. Wincentego Pola wokół Wyspy Sobieszewskiej”. Jadąc nią można zobaczyć najciekawsze miejsca na całej wyspie. Swój początek ma w Rezerwacie Ptasi Raj, nieopodal ujścia Wisły Śmiałej. Jedziemy ponad 10 km oznakowaną leśną drogą rowerową wzdłuż plaży. Po dotarciu do Ujścia Wisły (Przekop Wisły) skręcamy w prawo i po wyjechaniu z lasu jedziemy asfaltową trasą rowerową R9 biegnącą równolegle do ulicy Świbnieńskiej, na wysokim wale przeciwpowodziowym, aż do śluzy w Przegalinie. Warto się przy niej zatrzymać, żeby zobaczyć dwie śluzy oraz port. Obecnie cumują tutaj lodołamacze. Pierwsza widoczna jest nieczynna od 1992 roku Śluza Północna, która służyła prawie 100 lat od czasu powstania przekopu czyli roku 1895. Jako druga wyłoni się używana obecnie śluza Południowa. Nad śluzą wybudowano most, który łączy Wyspę z Żuławami Gdańskimi. Przed śluzą należy skręcić w prawo i jechać główną ulicą prawie 13 km. Najpierw mało uczęszczaną ulicą Przegalińską, z której roztacza się piękny widok na meandrującą Martwą Wisłę. Po chwili, po lewej stronie widać starorzecze Wisły, na końcu którego powstała marina w Błotniku. Następnie mijamy stocznię jachtową Galeon znajdującą się na przeciwległym brzegu. Po prawej stronie zobaczymy miejsce, gdzie w 2020 roku odbędzie się Europejski Zlot Harcerzy. Ulica Przegalińska dochodzi do ulicy Turystycznej. Pojawia się tam ścieżka rowerowa prowadząca do centrum Gdańska. Dojeżdżamy do mostu zwodzonego. Na rondzie można zjechać na bulwar (uwaga na pieszych, to chodnik) i pojechać nim kawałek wzdłuż rzeki aż do mariny lub od razu wybrać ulicę Nadwiślańską, która poprowadzi do początku wycieczki, po drodze mijając Starą Wędzarnię.

Trasy rowerowe Gdańsk Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska – centrum Gdańska

Ze Starej Wędzarni można wygodnie dojechać na rowerze do centrum Gdańska (odległość 16-18 km). W tym celu należy najpierw pojechać ulicą Nadwiślańską na wschód, wyjechać z Sobieszewa przez most zwodzony. Następnie trzeba jechać oddaną w 2018 roku ścieżką rowerową oznaczoną jako droga rowerowa R10. Po dotarciu do skrzyżowania w Przejazdowie, w pobliżu sklepu LIDL należy skręcić w prawo i oznakowaną ścieżką rowerową podążać do centrum, mijając po drodze siedzibę firmy Lotos, przecinając tory kolejowe, chowając się na moment w tunelu. Cała trasa ma około 16km. W Przejazdowie możemy także skręcić w lewo a po chwili od razu w ulicę Jesionową w prawo, i pojechać nieoznakowaną, malowniczą trasą wzdłuż Motławy. Droga prowadzi nad wiaduktem nad Obwodnicą Południową do Krępca skąd następnie drogą z płyt dojeżdżamy do Olszynki będącej już dzielnicą Gdańska. Z drogi z płyt zjeżdżamy w ulicę Łanową, która prowadzi nas do pięknych terenów Opływu Motławy – dawnej fosy oraz Dolnego Miasta, kolejnej dzielnicy Gdańska. Dalej można skorzystać  z rozbudowanej sieci ścieżek w Gdańsku i całym Trójmieście.

Trasa rowerowa po Żuławach

Trasy Rowerowe - Gdańsk Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska

Na rowerze można z powodzeniem urządzić ciekawą przejażdżkę po Żuławach wykorzystując do tego rowerowy szlak motławski, który jak sama nazwa wskazuje wiedzie wzdłuż Motławy. Jadąc z Wyspy Sobieszewskiej wycieczkę można zacząć na moście zwodzonym w Przegalinie, skąd jedziemy drogą asfaltową do mariny w Błotniku. Droga prowadzi między starorzeczem Wisły, a Przekopem, którym obecnie rzeka wpada do morza. Warto zrobić krótką przerwę, żeby wejść na wał przeciwpowodziowy skąd można zobaczyć miejsce gdzie w 1895 roku przekierowano nurt do nowego koryta. Z mariny do miejscowości Cedry Małe prowadzi wygodna ścieżka rowerowa. Dalej musimy skorzystać z asfaltowej drogi, którą w umiarkowanie licznym towarzystwie samochodów dojedziemy do wsi Grabowo. Tu napotkamy motławski szlak rowerowy. Jeśli skręcimy w lewo to po krótkiej chwili dojedziemy do ruin zamku krzyżackiego w Grabiny Zameczek, gdzie ścieżka rowerowa się urywa. Skręcając w prawo pojedziemy oznakowanym szlakiem i wjedziemy do krainy na wodzie, usianej kanałami, urządzeniami melioracyjnymi i wszechobecnymi wierzbami. Ścieżka rowerowa mija historyczne zabudowania gospodarcze oraz zabytki sakralne. We wsi Wróblewo stoi drewniany kościół o konstrukcji szachulcowej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a kilkanaście kilometrów dalej, w Wiślinie, nieopodal cmentarza menonickiego, widać  drewnianą dzwonnicę z 1792 roku. Ścieżka rowerowa mija miejscowość Przejazdowo i łączy się z trasą rowerową R10, którą dotrzemy z powrotem do Sobieszewa. Po przejechaniu mostu zwodzonego można skręcić w prawo i wrócić ulicą Przegalińską na miejsce startu lub skręcić w lewo i dojechać po kilku minutach do Starej Wędzarni.

Trasa rowerowa z Sobieszewa do granicy z Rosją w Piaskach

Jest to wytyczona trasa rowerowa w ramach drogi rowerowej R10 prowadzącej wokół Bałtyku. W całości jest oznakowana i w większości biegnie po dobrze utwardzonych, szutrowych leśnych drogach. Z Sobieszewa do granicy jest około 60 kilometrów. Jeśli zdecydujemy się również na powrót, to jest to idealna wyprawa na cały dzień.

EDIT 2022.

RECEPCJA
RECEPCJA
REZERWUJ
REZERWUJ
DOJAZD
DOJAZD