Dodatkowo
Rezerwat Mewia Łacha – ostoja ptaków
Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie blisko 100 gatunków ptaków wodnych i błotnych. Jest to jedyne w Polsce miejsce gniazdowania rybitwy czubatej, obok której lęgi zakładają inne cenne gatunki: rybitwa białoczelna, rzeczna, sieweczka obrożna, czy ostrygojad. Najwartościowsze dla ptaków są tereny otwarte, plaża, linia przyboju, łachy przybrzeżne, oraz wydmy w różnych stadiach rozwoju. Od początku maja do końca września każdego roku rezerwat chroniony jest przez Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING. Jej członkowie oraz wolontariusze starają się zabezpieczać najcenniejszą jego część przed nadmierną ingerencją człowieka. Nocując w rezerwacie przeciwdziałają płoszeniu ptaków, zadeptywaniu ich gniazd, niszczeniu cennych siedlisk dla roślin i porostów. Istotnym elementem akcji jest wytyczanie ścieżek dla turystów, odwiedzających rezerwat tak aby ograniczać problem rozdeptywania wydm i muraw napiaskowych. Łachy i wyspy, jako miejsca uwielbiane przez foki i ptactwo, chronione są przed cumowaniem przy nich jakiegokolwiek sprzętu pływającego.
Rezerwat Mewia Łacha – kolonia dzikich fok
Na plaży i piaszczystych łachach tworzących się przy ujściu Wisły powstała pierwsza w Polsce kolonia dzikich fok. Zaczęło się od pojedynczych osobników, ale teraz na terenie rezerwatu spotyka się je w dużych grupach, sięgających kilkudziesięciu sztuk. W rekordowym momencie w tym samym czasie i miejscu WWF zliczył 165 osobników. Regularnie występują tu foki szare, a niekiedy można spotkać rzadsze gatunki czyli fokę pospolitą i obrączkowaną.
Zwiedzanie rezerwatu Mewia Łacha
W Świbnie zaczyna się ścieżka spacerowa prowadząca wzdłuż ujścia Wisły. Po około 30 minutach marszu można dojść do początku wytyczonej w rezerwacie ścieżki edukacyjnej. Ścieżka wiedzie do stalowej wieży obserwacyjnej, z której rozpościera się piękny widok na ujście Wisły, kolonie ptaków oraz foki wylegujące się na plaży i piaszczystych łachach. Ścieżka prowadzi dalej na plażę, z której można skręcić w lewo i wrócić do portu w Świbnie.
Druga cześć rezerwatu, znacznie większy niż znajdująca się na Wyspie Sobieszewskiej leży się po stronie Mierzei Wiślanej. Dotrzeć tam można promem pływającym w sezonie ze Świbna do Mikoszewa, skąd już tylko kilkaset metrów dzieli od terenu rezerwatu.
Życzymy udanej wycieczki:)