O nas

Dziś

Kurort Stara Wędzarnia to kameralny obiekt noclegowy z komfortowymi pokojami powstały w historycznym budynku wędzarni ryb zbudowanej w latach 30-tych XX wieku.

W odnowionych wnętrzach hali wędzarni powstały recepcja i sala jadalna, w której codziennie serwujemy śniadania. W ciepłych miesiącach funkcjonuje także bistro, w którym latem karminy Gości pysznymi daniami.

W nastrojowej sali szkoleniowej (dawny magazyn i sklep) odbywają się warsztaty i spotkania firmowe. Organizujemy także uroczystości rodzinne – komunie, obiady weselne, chrzciny itd.

W okolicy jest wiele leśnych ścieżek spacerowych, szlaków rowerowych oraz cudowna piaszczysta plaża ciągnąca się wzdłuż wyspy między dwoma ujściami Wisły.

Dawniej

Na początku XX wieku na Wyspie Sobieszewskiej (hist. Bohnsack) będącej częścią Wolnego Miasta Gdańska pracowało wielu rybaków i dzięki obfitości ryb powstało kilkanaście małych i dużych wędzarni.

Budynek naszej wędzarni został zbudowany przez specjalistyczną firmę z Hamburga. Kominy, o niespotykanej nigdzie indziej w Polsce architekturze, przypominają kominy licznych wędzarni na Bornholmie. Pierwszym właścicielem wędzarni był Niemiec - Otto Bartsch (pisownia nazwiska ustalona na podstawie osobistych rozmów z przedwojennymi mieszkańcami miejscowości). Jego wędzarnia była jedną z kilku wędzarni funkcjonujących w Górkach Wschodnich (hist. Ostliche Neufahr) i największą z nich. Niestety Państwo Bartsch nie mieli potomków, stąd ciężko ustalić ich powojenną historię.

Po II wojnie światowej wędzarnia należała kolejno do kilku spółdzielni rybackich, m.i. Rybackiej Spółdzielni Pracy „Rybitwa”, Spółdzielni Pracy „front Narodowy”, wreszcie spółdzielni „Jedność Rybacka”. Kutry dostarczające ryby do wędzarni cumowały przy szerokim drewnianym nabrzeżu a spółdzielnia zatrudniała w niektórych okresach nawet 150 osób.

W sierpniu 1987 roku wędzarnia stała się własnością rodziny Kryńskich i funkcjonowała jako przetwórnia ryb jeszcze do końca wieku. Pozostałe pobliskie wędzarnie niestety nie przetrwały starcia z gospodarką socjalistyczną.

Właścicielami tego wyjątkowego miejsca zostaliśmy w lipcu 2005 roku po długim poszukiwaniu idealnego miejsca pod budowę pensjonatu... Wówczas był to zaniedbany obiekt przemysłowy z pięknymi ceglanymi kominami. Małymi kroczkami, po latach remontów, w tym kilku rozbudowach i przebudowach, powstał dzisiejszy kształt Kurortu Stara Wędzarnia.

RECEPCJA
RECEPCJA
REZERWUJ
REZERWUJ
DOJAZD
DOJAZD